У недавньому інтерв'ю заступник Глави НБУ Юрій Гелетій розповів, що відомство планує зменшувати частку рефінансування українських банків. «Рішення пов'язане з тим, що економічна ситуація в країні стабілізується і в інструменті довгострокової підтримки проблемних фінансових установ немає необхідності» – заявив представник НБУ в своєму інтерв'ю FinClubTALK.
У березні 2020 року Нацбанк запровадив програму по довгостроковому рефінансуванню банків. Вона передбачала додаткову підтримку фінансових структур строком на 5 років. Такий підхід дозволяє підтримувати макроекономічну стабільність в період кризи. Інструмент рефінансування був особливо актуальний в період пандемії, коли сильно страждали і юридичні, і фізичні особи. Так, кількість проблемних кредитів в обох секторах зросла на 20%, що негативно вплинуло на роботу безлічі невеликих банків країни.
Також Нацбанк провів стрес–тестування для фінансових установ, про що повідомлялося на офіційному сайті. Це дозволило не тільки визначити проблемні банки, а й запропонувати варіанти рефінансування компаній. Фахівці звертали особливу увагу на кількість проблемних позик, відсоток реструктуризацій іпотечних кредитів клієнтів, а також здатність банку впоратися з кризовими ситуаціями.
У програмі довгострокового рефінансування брали участь 11 банків. Їм було виділено близько 2,4 млрд гривень з терміном виплати від 1 до 5 років. Тендери були проведені ще в травні минулого року, і на момент першої половини 2021 було схвалено більшість заявок учасників, бажаючих отримати допомогу від регулятора.
Юрій Гелетій розповів в інтерв'ю, що головна причина поступового скасування програми – відновлення стабільності на фінансовому ринку. Банки та інші кредитні установи показують позитивні результати в порівнянні з 2020 роком. Пандемія вже не так сильно шкодить економіці, яка змогла адаптуватися за цей час. І банки, і їх клієнти можуть поступово вийти з кризового становища, про що говорить свіжа статистика та збільшення попиту на швидкі кредити у населення.
Представник НБУ підтвердив, що в зв'язку зі стабілізацією, попит на допомогу став набагато нижчим. Регулятор провів тендери і ті компанії, які потребували довгострокового рефінансування, вже отримали схвалення заявок. На сьогоднішній день, розвивати цей напрямок немає необхідності.
Втім, заступник Глави Нацбанку зауважив, що це ще не остаточне рішення. Будуть проведені додаткові наради і консультації. Остаточний вердикт щодо подальшої долі програми буде відомо в середині літа.